Księgi wieczyste i hipoteka

Księga wieczysta zawiera stan prawny określonej nieruchomości. Od kilku lat można zakładać elektroniczną księgę wieczystą nieruchomości. By uzyskać do nich wgląd przez Internet, wystarczy jedynie znać numer księgi wieczystej.

W tego dokumencie tym umieszcza się wszystkie istotne zmiany dotyczące nieruchomości, także hipoteka. Hipoteka powinna zostać wpisana w dziale czwartym księgi wieczystej. Jeśli jednak nie została ona wpisana do księgi wieczystej, to wówczas przyjmuje się, że nie istnieje.

Dzięki zabezpieczeniu wierzytelności za pomocą hipoteki wpisanej do księgi wieczystej, wierzyciel uzyskuje zabezpieczenie pierwszeństwa w egzekwowaniu z tej nieruchomości zadłużenia przed innymi wierzycielami, którzy nie ustanowili na niej hipoteki. By wpisać hipotekę do księgi wieczystej, należy złożyć odpowiedni wniosek na urzędowym formularzu wraz z załącznikami, którymi są dokumenty stanowiące podstawę wpisu, a także uiścić odpowiednią opłatę. Zdarzają się takie sytuacje, gdzie wniosek o obciążenie nieruchomości hipoteką i o wpis do księgi wieczystej składa kilka osób. W momencie zaspokajania roszczeń wierzycieli zabezpieczonych na tej nieruchomości bierze się pod uwagę kolejność, w jakiej wpłynęły do sądu.

Hipoteka zostaje wykreślona z księgi wieczystej dopiero w momencie, gdy dłużnik spłaci cały kredyt lub pożyczkę. Osoba chcąca zakupić nieruchomość może więc uzyskać wypis z księgi wieczystej, z którego dowie się, czy obiekt, który chce zakupić jest obciążony hipoteką.

Z dniem 2 lutego 2011 roku weszło w życie nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości dotyczące prowadzeni ksiąg w systemie informatycznym, które reguluje także kwestie hipoteki i wpisu do tego rodzaju dokumentu. W księgach wieczystych nie będzie się ujawniać terminu spłaty kredytu a także wysokości oprocentowania.

W dziale IV pojawi się dodatkowa rubryka „Treść wpisu”, w której wpisuje się dane dotyczące wierzyciela hipotecznego lub dane dotyczące administratora hipoteki. Nowością jest także wprowadzenie do księgi rubryki, w której umieszcza się uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym ze wskazaniem numeru hipoteki, której miejsca uprawnienia dotyczy.